Odzież ochronna bhp
BHP

Odzież ochronna bhp – jak bardzo istotna jest w środowisku pracy?

   

Odzież ochronna jak sama nazwa wskazuje, służy do ochrony. Należy nosić ją w środowisku pracy, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko zagrożenia. Każdy pracodawca obowiązany jest do dostarczenia nieodpłatnej odzieży ochronnej, którą po skończeniu zleceniobiorca musi zwrócić z powrotem. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że bez odpowiedniego ubioru do wykonywanej pracy nie należy podejmować się zatrudnienia, gdyż może się to dla Ciebie tragicznie skończyć.

Przepisy BHP – o czym należy pamiętać w trakcie pracy?

Odzież ochronna bhp

Podczas wykonywania każdej pracy narażony jesteś na różne niebezpieczeństwa. W zależności od wykonywanego zawodu może być ich więcej lub mniej. Jednak najważniejszą rzeczą jest to, abyś zawsze dbał o swoje bezpieczeństwo. Z tego względu powstał przepis w BHP, gdzie Kodeks Pracy jasno o tym mówi. „Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

  • Jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu.
  • Ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.”

Jaką odzież należy nosić podczas wykonywania pracy?

W trakcie wykonywania pracy należy nosić specjalną odzież ochronną, którego obowiązek ma pracodawca dostarczyć. Odzież ochronna BHP to specjalny ubiór stosowany w potencjalnym zagrożeniu środowiskowym pracy. Odzież ochronna musi dopasowana być indywidualnie do pracownika, aby w jak najdokładniejszy sposób zabezpieczyć go przed różnymi czynnikami. Wśród elementów wchodzących w ochronną odzież możemy zaliczyć kask, który ma chronić głowę przed uderzeniami mechanicznymi w trakcie pracy, nauszniki chroniące przed dużym natężeniem hałasu, maseczki ochronne przed różnego rodzaju pyłami, rękawice chroniące dłonie od potencjalnych zagrożeń, różnego rodzaju mocowania, szelki, liny przed znajdującą się wysokością, obuwie, które pozwala stabilnie utrzymać się na powierzchni oraz gogle chroniące oczy od różnych czynników zewnętrznych.