półmaska filtrująca
BHP

Gdzie wymagane jest użycie półmasek filtrujących?

Przemysł hutniczy, górniczy, spawalniczy i chemiczny. Co je łączy? Odpowiedź jest prosta – pracownicy w tych gałęziach gospodarki są stale narażeni na unoszące się w powietrzu mikroskopijne cząstki różnorodnych zanieczyszczeń. W celu zapobieżenia szkodliwemu wpływowi tych zanieczyszczeń na organizm, potrzebne są odpowiednie środki ochrony. Przykładem takich środków jest półmaska filtrująca. Stanowi ona bardzo dobre zabezpieczenie przez przedostaniem się do organizmu różnorodnych pyłów. Jak zbudowane są półmaski filtrujące?

Budowa i użycie tego elementu wyposażenia

Struktura półmaski filtrujące jest niezwykle prosta. Zasadniczą jej częścią jest czasza wykonana z tworzywa sztucznego. W przedniej części znajduje się filtr (np. filtr węglowy), który umożliwia skuteczne rozdzielenie zanieczyszczeń od powietrza. Wiele masek posiada miękkie brzegi i elastycznie dopasowuje się do kształtu twarzy, co znacząco podnosi komfort ich użytkowania. Niektóre modele posiadają również membrany uszczelniające, które przydają się zwłaszcza podczas pracy w nałożonych okularach, gdyż wówczas nie zaparowywują one podczas wydechu. Półmaska filtrująca jest utrzymywana na twarzy za pomocą rozciągliwych gumek, a jej kształt pozwala na szczelne zakrycie nosa i ust.

półmaska filtrująca

Gdzie najczęściej używane są te środki ochrony osobistej?

Jak zostało to nadmienione we wstępie, półmaska filtrująca jest jednym z podstawowych środków ochrony osobistej w przypadku zawodów powiązanych m.in. z przemysłem hutniczym, czy górniczym. Pracownicy stale są tam narażeni na duże ilości zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, więc korzystanie z półmasek filtrujących jest tam obowiązkiem. Również w przypadku pracowników przemysłu chemicznego (np. fabryk produkujących farbę) konieczne jest wykorzystanie tego typu zabezpieczenia, ze względu na toksyczne opary unoszące się w powietrzu nad aparaturą przemysłową.