wkładanie zatyczki do ucha
BHP

Czy warto używać zatyczek do uszów w niektórych sytuacjach?

Kiedy przebywamy długo w hałasie to nie jest to dobre dla naszego zdrowia, bo może się nam pogarszać słuch oraz może to niekorzystnie wpływać na nasze całe ciało. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie słuchawek przy pracy lub po prostu zatyczek do uszu, dzięki czemu nie słychać aż tak pracujących urządzeń, co też poprawia nasz komfort pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zatyczek do uszu?

Zatyczki do uszu muszą mieć odpowiedni rozmiar. Kiedy będą zbyt małe to będą wypadać z ucha, a kiedy będą zbyt duże to będą podrażniać uszy. Im lepiej są dopasowane, tym lepiej tłumią hałas panujący w pomieszczeniu. Niektóre zatyczki do uszu mogą być zwężone lub mieć kształt dzwonu. Należy wybrać ich rodzaj zwracając uwagę, które nam się najlepiej nosi. Dlatego przy ich wyborze należy zwrócić na to uwagę, ale też na materiał ich wykonania. Wykonywane są one najczęściej z wosku, silikonu lub pianki. Większość zatyczek ma dość jaskrawy kolor, aby osoba, która do nas coś mówi widziała, że mamy zatyczki, a nie, że ją ignorujemy.

zatyczki do uszu

Jak długo można używać zatyczek do uszu?

Najtrwalsze są te wykonane z silikonu oraz najłatwiej się je czyści. Niektóre przyjazne zatyczki do uszu można używać nawet do 100 razy, co powoduje, że są one wielokrotnego użytku. Kiedy decydujemy się na piankowe zatyczki to wtedy najczęściej są one jednorazowego użytku, chyba że inaczej przekaże producent na pudełku. Bakterie na nich dość łatwo się osadzają, dlatego są one bardziej uciążliwe, jeżeli chodzi o ich noszenie. Warto je zawsze opłukać zimną wodą, aby pozbyć się niechcianych zarazków oraz nałożyć na nie odrobinę mydła, które pomoże je jeszcze dokładniej wyczyścić. Warto zastanowić się, przez jaki czas będziemy używać tych zatyczek.