Fotowoltaika pozwala korzystać z Odnawialnych Źródeł Energii. W naszym kraju z roku na rok takie rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność. Dzięki temu zaoszczędzimy na rachunkach za prąd i zadbamy o ochronę środowiska. Pamiętajmy o tym, że montaż fotowoltaiki to zadanie dla specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Jak przebiega taki montaż? O czym trzeba pamiętać? Jakie kwestie są najważniejsze?
Najważniejsze zasady
Efektywna i bezawaryjna praca instalacji fotowoltaicznej jest zależna od prawidłowego zamontowania paneli. W tym wypadku specjaliści biorą pod uwagę następujące aspekty:
- Kąt i kierunek ułożenia paneli słonecznych – optymalną opcją jest skierowanie paneli na południe. Nie bez znaczenie jest też kąt ułożenia, który powinien wynosić ok. 30-40 stopni. Jeśli warunki nie są sprzyjające, konieczna jest rekonfiguracja instalacji.
- Wiatr – przy montażu spore znaczenie ma także wiatr. Przy krawędziach dachowych mamy do czynienia ze sporym obciążeniem przez ruch powietrza. To z kolei może doprowadzić do oderwania elementów instalacji.
- Zacienienie – na etapie projektowania instalacji trzeba sprawdzić, czy planowane miejsce montażu nie jest zacienione w danych porach roku lub dnia. Wybranie miejsc poza obszarem zacienienia wpłynie na optymalne uzyski energii.
- Ułożenie paneli pod względem dachu i jego elementów – panele nie mogą wystawać poza krawędzie dachowe. Odstępy należy zachować od dolnych krawędzi, jak i od szczytów, kalenicy i między modułami. Dzięki temu zapewnimy kontrolowany ruch powietrza, zwiększając wydajność modułów PV.
Prawidłowy montaż to podstawa
Montaż fotowoltaiki jest wykonywany przez specjalistów. Osoby te doskonale wiedzą, jakie kwestie są najważniejsze i oczy trzeba pamiętać. Jeśli chodzi o niewielką ilość paneli, zazwyczaj zamontowanie nie zabiera dużo czasu. Pomoc fachowca jest w tym wypadku nieoceniona. Działa on zgodnie z wytycznymi i montuje panele tak, aby doskonale spełniały swoje zadania przez długi lata.