listwa-elektroinstalacyjna
Energia i prąd

Jak mocowane są listwy kablowe?

Listwy kablowe sprawdzają się w wielu sytuacjach. Z powodzeniem mogą one być używane do maskowania przewodów, które nie zostały ukryte w bruździe kablowej pod tynkiem. Warto jednak pamiętać, że listwy są mocowane na różne sposoby. Ma to wpływ na to, jak duża ingerencja w stan ściany jest niezbędna do bezpiecznego przymocowania listwy. Jak montuje się listwy?

Na taśmę dwustronną

Najwygodniejszą i równocześnie najszybszą metodą montażu listw jest wykorzystanie dwustronnej taśmy klejącej. Wystarczy po prostu przykleić ją do listwy, następnie oderwać od niej papier zabezpieczający i przykleić listwę kablową w wybranym miejscu. Wtedy można umieścić w niej kable, a następnie do listwy należy przyłożyć drugą jej część – nakrywkową. To wyjątkowo prosta metoda, która nie wymaga wiercenia w ścianach ani żadnych specjalnych narzędzi. Podczas korzystania z niej nie ma ryzyka uszkodzenia listwy oraz ściany. Nie ma też problemu z bałaganem, jaki może pojawić się jako skutek zdecydowania się na inny sposób montażu. Trzeba jednak pamiętać, że taśma klejąca nie zawsze jest wystarczająco trwała. W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności klej z taśmy może z czasem puszczać, a sama listwa kablowa może odpaść od ściany.

Na wkręty

Drugą metodą montażu może być wykorzystanie wkrętów do ściany. Dzięki nim listwa kablowa ze sklepu Napad w żaden sposób się nie przesuwa. Przy wierceniu otworów w ścianie zwykle może się trochę nakurzyć, ale pył łatwo usunąć jest przy pomocy odkurzacza. W razie potrzeby listwę można odkręcić od ściany, a pozostałe po niej otwory zagipsować. Dzięki temu nie pozostanie po niej żaden ślad.