Energia i prąd

Dzwonek do drzwi przewodowy czy bezprzewodowy?

Dostępne na rynku dzwonki do drzwi składają się zazwyczaj z dwóch głównych elementów. Mowa tutaj oczywiście o nadajniku i odbiorniku. Sygnał z nadajnika, czyli przycisku dzwonkowego przesyłany jest za pośrednictwem połączenia kablowego albo drogą radiową bezpośrednio do dzwonka zamontowanego w mieszkaniu. Aby wybrać odpowiedni model warto poznać zalety i wady dzwonków przewodowych i bezprzewodowych.

Czym charakteryzuje się dzwonek przewodowy?

Przewodowy dzwonek do drzwi, to klasyczne rozwiązanie, które spotkać można w większości domach. Rozwiązanie tego typu jak sama nazwa wskazuje wymaga zamontowania okablowania, które odpowiada nie tylko za zasilanie urządzenia, ale również za połączenie pomiędzy samym włącznikiem i dzwonkiem. Największym atutem tego rozwiązania jest oczywiście to, że oparte jest ono na sieci zasilania, dlatego też nie trzeba pilnować zmiany baterii. Dzięki sieciowemu zasilaniu nie ma również potrzeby prowadzenia dodatkowego okablowania. Dzwonek do drzwi przewodowy może być zasilany bardzo różnym napięciem, dlatego też warto zwrócić uwagę na ten element. Większość producentów oferuje urządzenia przystosowane do napięcia 230 V, 12 V, 8 V i 6 V. Wybierając przewodowy dzwonek do drzwi warto zwrócić uwagę także na sygnał akustyczny, a dokładniej mówiąc na jego głośność. Standardem w dzisiejszych czasach są dzwonki o głośności 80 dB.

Dzwonki bezprzewodowe – co trzeba wiedzieć?

Bezprzewodowe dzwonki pozbawione są oczywiście okablowania, a za zasilanie urządzenia odpowiada specjalny akumulator albo zwykłe baterie. W dzwonkach bezprzewodowych komunikacja pomiędzy włącznikiem a samym dzwonkiem odbywa się oczywiście za pośrednictwem sygnału radiowego. Największym atutem bezprzewodowych dzwonków jest oczywiście ich szybki montaż, który tak naprawdę sprowadza się jedynie do włożenia baterii i zamontowaniu dzwonka w odpowiednim miejscu. Najlepsze dzwonki bezprzewodowe od renomowanych producentów, mogą pochwalić się zasięgiem nawet do 500 metrów. Większość domowych dzwonków, może z kolei pochwalić się zasięgiem na poziomie od 50 do 100 metrów.