W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się produkty do mocowania. Warto mieć na uwadze, że wykonujemy nawet kilkaset mocowań podczas każdego remontu lub budowy domu.
Rodzaje produktów do mocowania
Mocowania mają połączyć różne elementy wyposażenia oraz instalacji. Z reguły stosuje się do tego kotwy, śruby, wkręty oraz kołki. Pozwalają one solidnie zamocować materiały różnego rodzaju, dzięki czemu nie musimy martwić się o trwałość. W sprzedaży dostępne są kompletne łączniki, czyli wkręty z kołkiem. Można jednak kupić również oddzielnie kołek, a później wkręt. Gdy kupujesz oddzielnie to zwróć uwagę na to, żeby do średnicy kołka dostosowana była średnica wkrętów lub śrub. Warto mieć na uwadze, że wielkość kołka zależy od rodzaju podłoża oraz grubości elementu, który planujemy przymocować. Kołki standardowe są oczywiście najczęściej wybierane. Wykorzystywane są do zamocowań na podłożach różnego typu. Ważne, tylko żeby zbyt duże nie było obciążenie. Możesz zwiększyć ich obciążenie, jeśli mocujesz je w materiałach o strukturze zwartej.
Zalety mocowania
Mocowanie przelotowe jest możliwe dzięki kołkom do szybkiego montażu. W takiej sytuacji gwintowany gwóźdź wbija się zamiast tradycyjnego wkrętu. Należy pamiętać, że do mocowań wielootworowych ten typ kołków sprawdza się najlepiej. Godne uwagi są też kołki uniwersalne, które są zmodyfikowaną wersją kołków standardowych (https://melkib.com/pl/c/Produkty-do-mocowania/142). Służą one do tworzenia mocowań w podłożu drobnootworowym oraz pełnym. Trzeba pamiętać, że nie powinny się obracać podczas dokręcania. Do miękkich materiałów kołki są idealne. Są niezastąpione w sytuacji, gdy musisz na ścianie zawiesić ciężki przedmiot. W otwory o mniejszej średnicy wkręca się tego typu kołki. Styropian jest szczególnym przykładem podłoża miękkiego. Należy użyć ślimakowych kołków, jeśli chcesz zawiesić w nim szafkę lub inny przedmiot.