g11
Energia i prąd

Taryfa prądu G11 – najczęściej wybierana taryfa

Taryfa G11 to opcja najczęściej wybierana przez klientów indywidualnych. Popularność taryfy G11 wynika z jej niezwykłej uniwersalności, ponieważ taryfy dla energii elektrycznej są stałe dla wszystkich godzin i dni tygodnia. Dla kogo zatem jest G11 i kiedy warto go wybrać?

Taryfa G11 – co warto o niej wiedzieć?

Choć powszechnie przyjmuje się, że grupa taryfowa G przeznaczona jest przede wszystkim dla gospodarstw domowych, jej odbiorcami mogą być również inne podmioty. Maksymalny pobór mocy Taryfy G nie może przekraczać 40 kW. Do grupy taryfowej G11 kwalifikują się m. in.: gospodarstwa domowe, pomieszczenia gospodarcze związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, domki letniskowe i kempingowe, lokale o charakterze zbiorczym, jak np. akademiki, hotele dla robotników, domy dziecka itp.

Taryfa G11 to rozliczanie w jednej strefie. Oznacza to, że jedna strefa czasowa i jedna taryfa kilowatogodzina obowiązują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest to najprostsza taryfa, ponieważ taryfy nie są podzielone na różne strefy czasowe, takie jak G12. Taryfa G11 przeznaczona jest dla gospodarstw domowych o stałym zużyciu energii elektrycznej, w których trudno jest określić godziny szczytu zużycia energii oraz gdzie nie można zaplanować korzystania z energochłonnych urządzeń w porze nocnej. Warto również wziąć pod uwagę, że taryfa G11 nie jest najlepszym wyborem dla gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania.

g11

Różne oferty taryfy G11

Cena za 1 kWh od tego samego dostawcy może się różnić w zależności od regionu kraju. Dla przykładu cena taryfy G11 za kWh dla klientów u jego z czołowych dostawców energii w rejonie krakowskim i wrocławskim wynosi 0,5101 zł, natomiast w rejonie gliwickim 0,5092 zł/kWh. Niektórzy dostawcy gwarantują stałą cenę energii elektrycznej przez cały okres obowiązywania umowy, nawet przez 24 miesiące. Kolejną ważną kwestią są opłaty doliczane do rachunku. Zwrócić należy uwagę na wysokość opłat transakcyjnych i dopłat, ponieważ różnica w ofertach operatorów może wynosić od kilku do kilkudziesięciu złotych. Wybrać należy okres umowy, który najbardziej nam odpowiada. Sprawdzić również należy ewentualne konsekwencje zerwania umowy, a najczęściej są to kary pieniężne. Poszczególne firmy oferują również wiele dodatkowych usług, jak np. podpisanie umowy online lub całodobowe wsparcie specjalistów.