kleje akrylowe
Chemia budowlana

Profesjonalne kleje akrylowe

Produkty o przeznaczeniu profesjonalnym stosowane w dziale przemysłowym muszą stawiać na jakość. Tam nie ma półśrodków. Produkt jest albo dobry, albo nie. Akrylowe kleje przemysłowe to produkty o szerokim spektrum zastosowań. Aby więc zapewnić najwyższą jakość należy poznać poszczególne rodzaje klejów dostępnych na rynku, jak również ich przeznaczenie. Nie każdy bowiem produkt klejący jest odpowiedni dla każdego materiału, który chcemy połączyć. 

Rodzaje klejów akrylowych stosowanych w przemyśle

kleje akrylowe

Kleje akrylowe są spoiwem strukturalnym wykorzystywanym w wielu branżach. Jest to jeden z bardziej uniwersalnych profesjonalnych produktów do klejenia. Wyróżniamy kleje akrylowe do klejenia metalu, szkła, drewna, plastiku i tworzyw sztucznych, a nawet do magnesów. Spotkać możemy również kleje akrylowe odporne na działanie wysokiej temperatury. Kleje takie dostępne są najczęściej w dwóch formach – jedno i dwuskładnikowe. Jako spoiwo przemysłowe charakteryzuje się wysoką sprężystością oraz wytrzymałością na obciążenia.

Ze względu na to pozwalają na klejenie bez konieczności użycia łączeń mechanicznych. Ze względu na ich wysoką odporność na uderzenia mogą być stosowane do łączenia nietypowych strukturalnie powierzchni, jak również tworzyw o niskim napięciu powierzchniowym – PE i PP. Kleje akrylowe stosowane są w przemyśle m.in. do produkcji sprzętów AGD, medycznych a także w budownictwie. 

Kleje profesjonalne a marketowe 

Jest kilka znaczących różnic pomiędzy klejami akrylowymi do użytku profesjonalnego a tymi ogólnodostępnymi w marketach budowlanych. Przede wszystkim różnią się poziomem wytrzymałości oraz siły wiązania. Produkty profesjonalne wykazują znacznie wyższe parametry mocy produktu. Są to różnice nawet o 2 do 5 razy. Kolejną różnicą jest dostępność produktów. Tzw. kleje marketowe są dostępne w znacznie mniejszych ilościach oraz pojemnościach. W sklepach budowlanych nie są dostępne wszystkie rodzaje klejów. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa. Zatem szukając klejów akrylowych do użytku profesjonalnego nie jest najlepszym pomysłem kierowanie się do najbliższego sklepu czy składu budowlanego, a zapoznanie się z ofertą firm zajmujących się stricte produktami dla profesjonalistów.