klimatyzator ścienny
Remont i urządzanie

Klimatyzatory ścienne – wszystko co musisz wiedzieć

Systemy klimatyzacji montowane na ścianie składają się z dwóch różnych jednostek; jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna jest montowana na ścianie, a jednostka zewnętrzna jest zwykle umieszczana na ziemi lub przy ścianie. Obie jednostki są połączone przewodami rurowymi, które są prowadzone przez ścianę. Obie jednostki współpracują ze sobą w celu schłodzenia powietrza w domu i skutecznego uwolnienia ciepłego powietrza i wilgoci. Jednostka wewnętrzna jest zazwyczaj bardzo cicha, podczas gdy jednostka zewnętrzna ma tendencję do bycia głośniejszą w działaniu.

Różnice między klimatyzatorami okiennymi a ściennymi

Główną różnicą pomiędzy klimatyzatorami ściennymi a klimatyzatorami okiennymi jest miejsce instalacji obu klimatyzatorów. Klimatyzatory ścienne są instalowane w ścianie zewnętrznej. Wymagają one stałego otworu w ścianie i dlatego nie są odpowiednie, jeśli wynajmujesz miejsce. Z drugiej strony, klimatyzatory okienne są instalowane w granicach ramy okiennej, ale blokują widok z okna. Te klimatyzatory nie wymagają stałej instalacji i można je łatwo usunąć. Wydajność energetyczna jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o klimatyzację. Oba klimatyzatory są energooszczędne i pomagają chłodzić lub ogrzewać mały pokój lub przestrzeń. Ale z powodu różnic w instalacji, klimatyzatory ścienne są bardziej energooszczędne niż klimatyzatory okienne. Klimatyzatory zainstalowane w ramach okiennych mają tendencję do posiadania więcej wycieków i luk. Niezależnie od tego, jak dobrze uszczelnimy te nieszczelności, chłodne powietrze może nadal uciekać. Z tego powodu klimatyzatory okienne muszą działać przez długi czas, aby utrzymać chłód lub ciepło w pomieszczeniu. Podczas gdy klimatyzatory ścienne doskonale pasują do ściany i nie pozwalają na wyciek dużej ilości chłodnego/ciepłego powietrza przez okno.

kuchnia

Klimatyzatory ścienne – zalety

Systemy klimatyzacji montowane na ścianie mają tendencję do bycia jedną z najbardziej ekonomicznych opcji dla tych, którzy szukają opłacalnego rozwiązania dla potrzeb klimatyzacji. Głównym powodem, dla którego jednostki ścienne są popularne jest to, że mają tendencję do bycia znacznie bardziej przystępnymi niż jednostki okienne, systemy centralne lub nawet jednostki przenośne. Dodatkowo, ponieważ nowoczesne jednostki ścienne mają tendencję do bycia bardzo energooszczędnymi, koszty eksploatacji tego typu systemu są znacznie niższe. Kolejną wielką zaletą klimatyzatorów ściennych jest duża różnorodność dostępnych opcji. Wielu renomowanych i uznanych producentów oferuje szereg urządzeń naściennych, w różnych rozmiarach, pojemnościach i wydajnościach. Istnieje również możliwość wyboru klimatyzatora ściennego typu split system. Tego typu urządzenie pozwala zarówno ogrzewać, jak i chłodzić pomieszczenie, bez konieczności stosowania osobnego urządzenia.