rękawice robocze
BHP

Jak dobrać rękawice robocze do wykonywanych prac?

Praktycznie każda praca fizyczna wymaga użycia rąk. Są one narażone na różne zagrożenia: mechaniczne, chemiczne, lub po prostu na długotrwałe działanie czynników środowiskowych, takich jak woda, kurz, lub temperatura. Dlatego podczas prac należy wyposażyć pracownika w prawidłowo dobrane do zleconych zadań rękawice robocze.

Rękawice robocze przeznaczone do prac prostych

Rękawice robocze dobiera się, w zależności od potrzeb. Rękawice ochronne robocze stosowane są do prostych prac, niepowodujących większego zagrożenia: pracy w ogrodzie, powodujące lekkie zabrudzenie rąk itp. Idealnie sprawdzają się tu np. rękawice robocze wampirki, które są powlekane gumą od strony chwytnej, natomiast skóra grzbietu dłoni, osłonięta tkaniną, może oddychać. Taki model nie ogranicza również ruchu dłoni i zapewnia większą precyzję.

Rękawice przeznaczone do prac mechanicznych

Kategorie rękawic chroniących przed zagrożeniami mechanicznymi są opisane w normie PN-EN 388. Proponuje ona 5 parametrów, określających wytrzymałość rękawic, a mianowicie:

  • uderzenia
  • przecięcie
  • przebicie
  • rozdarcie
  • przecięcie wg normy ISO

Dla każdego z parametrów przypisuje się skalę od 0 do 4 (z wyjątkiem parametru dotyczącego przecięcia). Im wyższa cyfra, tym rękawica jest bardziej odporna. Rękawice robocze oznaczone cyfrą 1 są najmniej wytrzymałe, a rękawice robocze mocne, przeznaczone do trudniejszych prac otrzymują cyfrę 4. Oznaczenia te można przeczytać na rękawicach, obok symbolu młotka.

Rękawice gumowe robocze, przeznaczone do prac z cieczami

Inną kategorią rękawic są rękawice gumowe robocze, które mają za zadanie ochronić skórę przed różnymi cieczami: od czystej wody, poprzez oleje i roztwory, na silnych kwasach i ługach skończywszy. Rękawice robocze nieprzemakalne są klasyfikowane zgodnie z EN ISO 374 na trzy typy: A, B i C, gdzie:

  • A – oznacza maksymalną ochronę, tj. czas przenikania dla minimum 6 substancji wynosi 30 minut
  • B – oznacza ochronę średnią, przy której czas przenikania 30 minut określany jest dla minimum trzech substancji
  • C – najmniejsza ochrona, gdzie czas przenikania wynosi 10 minut i dotyczy zaledwie jednej substancji.

Rodzaje substancji i sposoby przeprowadzania badań również są określone normami.

Szczególnym rodzajem nieprzemakalnych rękawic roboczych są rękawice robocze wodoszczelne, zabezpieczone dodatkowo od góry ściągaczami. Mają za zadanie zapewnić pełną ochronę przed przedostaniem się wody lub innych cieczy na skórę, lub ubranie pracownika.