ubranie robocze
BHP

Czym jest odzież robocza?

Ubranie robocze jest niezbędne w wielu zawodach. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym właściwie jest odzież robocza. Nie wszyscy wiedzą także, w jaki sposób odróżnić odzież roboczą od odzieży ochronnej. Wiele osób błędnie sądzi, iż są to pojęcia tożsame. Warto byłoby zatem poznać cechy charakterystyczne ubrań roboczych, bo znacząco różnią się one od odzieży ochronnej.

Odzież robocza – najważniejsze informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, odzież robocza to nie jest to samo co odzież ochronna. Zgodnie z prawem, odzież robocza ma za zadanie ochronić prywatne ubranie pracownika. Trzeba zaś przyznać, że niektóre czynności zawodowe mogą stwarzać ryzyko zabrudzenia prywatnej odzieży. Ponadto, na niektórych stanowiskach wymagana jest szczególna dbałość o czystość. Odzież robocza jest przede wszystkim zapewniana pracownikom:

  • zakładów gastronomicznych
  • salonów fryzjerskich
  • szpitali
  • salonów kosmetycznych
  • sklepów spożywczych

Zapewnienie pracownikom odzieży roboczej należy do podstawowych obowiązków pracodawcy.

Jakie powinny być ubrania robocze?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, czym jest ubranie robocze, ale również nad tym, jakie powinno one być (sprawdź tutaj). Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od wykonywanego przez pracownika zawodu. Niemniej jednak, od odzieży zawodowej oczekuje się tego, że będzie ona wygodna i wytrzymała. Powinna być uszyta z materiałów odpornych na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jej rodzaj musi być dostosowany do obowiązków, które wykonuje pracownik. Niektórym wystarczą jedynie fartuchy robocze, ale wiele osób może wymagać także roboczego nakrycia głowy bądź obuwia.