Ochrona zdrowia a maski przeciwpyłowe.
Jest wiele zawodów, których wykonywanie zagraża zdrowiu człowieka. Wybór odpowiedniej ochrony dla pracownika nie tylko poprawia warunki jego pracy, ale również chroni jego organizm przed szkodliwymi zanieczyszczeniami.
Maski przeciwpyłowe służą do ochrony dróg oddechowych. Niezależnie od tego, czy jest to praca długotrwała, np. na budowie, przy remontach, pracach porządkowych, w warsztatach samochodowych lub w przemyśle chemicznym, czy też jest to zwykłe majsterkowanie, nieodpowiednie zabezpieczenie może w znacznym stopniu wpłynąć na zdrowie osoby wykonującej te czynności.
Rodzaje masek przeciwpyłowych.
Maski pyłowe jednorazowe służą do ochrony przed wszelkiego rodzaju drobinkami, pyłkami kurzu i innego rodzaju zanieczyszczeń stałych. Aby zapewnić jeszcze większą ochronę, mogą być wyposażone w dodatkowe wkłady zabezpieczające przed zapachami. Różnią się klasą ze względu na siłę ochrony. Mogą być też dodatkowo wyposażone w zaworek oddechowy. Trzeba jednak pamiętać, że nie nadają się już do ponownego użytku.
Maski pyłowe wielokrotnego użytku, wyposażone w odpowiednie filtry, dają najskuteczniejszą ochronę podczas pracy. Wyróżniamy maski proste – osłaniające usta i drogi oddechowe oraz te o rozszerzonej budowie, które chronią również oczy, uszy, nos i czoło. Maski wielorazowe wymagają konserwacji i wymiany filtrów. Zobacz https://www.bhp-gabi.pl/k961,drogi-oddechowe-maski-antysmogowe.html
Dlaczego trzeba zwracać uwagę na oznaczenia masek?
Ze względu na skuteczność masek pyłowych, zostały one podzielone na trzy klasy – FFP1, FFP2 oraz FFP3.
Niebezpieczne cząsteczki powodują zniszczenia w organizmie człowieka, przyczyniając się do poważnych chorób, zwłaszcza podczas długotrwałej pracy. Dlatego ważne jest, by wybrać maskę o największej skuteczności ochrony. O ile maski o oznaczeniu FFP1 i FFP2 doskonale sprawdzą się przy niskiej lub średniej toksyczności, maski FFP3 filtrują drobiny cząsteczek rakotwórczych, radioaktywnych i chorobotwórczych oraz chronią przed substancjami o wysokiej toksyczności. Zapewniają najwyższy stopień ochrony dróg oddechowych. Ich skuteczność wynosi aż 99,9%. Używane są głównie w przemyśle chemicznym.
Przy wyborze masek przeciwpyłowych należy wziąć pod uwagę klasę, rozmiar oraz szczelność.