Projekty domów szkieletowych, zwanych też domami kanadyjskimi, ma w ofercie wiele biur projektowych. Klienci często takie domy stawiają jako domy letniskowe, choć wiele z nich może być używanych przez cały rok. Posiadają bowiem odpowiednią instalację grzewczą, ściany mają dobrą izolację. Metraż może być dowolnie duży.
Zaleta domów szkieletowych – szybka budowa
Domy szkieletowe powstają w ciągu najwyżej 3 miesięcy. Powinny jednak być montowane przez profesjonalną ekipę, najlepiej przysłaną przez firmę – producenta takich domów. Jest to gwarancja, że dom zostanie zmontowany profesjonalnie, chociaż można go stawiać nawet systemem gospodarczym.
Podstawę stanowi płyta fundamentowa lub ława fundamentowa albo fundamenty z podpiwniczeniem. Zastanawiając się nad wyborem projektów domów szkieletowych, trzeba na to zwrócić uwagę.
Następnie wykonuje się:
- roboty konstrukcyjne wraz z montażem podłóg,
- montaż ścian zewnętrznych z otworami okiennymi i drzwiowymi,
- konstrukcję ścian wewnętrznych z otworami drzwiowymi, stropów i dachu.
Czynności jest wiele. Dość powiedzieć, że dom po pracach wykończeniowych niewiele się różni od solidnego murowanego budynku. Ekipa wykonuje wszystkie prace, łącznie z białym montażem, malowaniem itp., oddając dom od razu przeznaczony do zasiedlenia.
Ceny domów szkieletowych
Zacznijmy od ceny projektów domów szkieletowych. Ich koszt to około 2 tys. złotych. Koszt budowy takiego domu zależy od powierzchni. Koszt małego domu o charakterze letniskowym wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Natomiast dom szkieletowy o zbliżonej powierzchni, o podobnym wykończeniu i podobnej ciepłochronności jak dom murowany jest o 30% tańszy od murowanego. Poza tym da się zaoszczędzić na ogrzewaniu, bo grzejniki na czas nieobecności domowników pomieszczeniach jest ciepło.
Wszystko wskazuje na to, że projekty domów szkieletowych będą wzbudzały coraz większe zainteresowanie inwestorów.