Płytki ceramiczne, klinkier, gres, mozaiki to materiały wykończeniowe, do których niezbędne jest zastosowanie fugi. Jej rolą jest nie tylko stworzenie mocnego spoiwa, ale również uszczelnienie. Dlatego należy ją zawsze dobrać adekwatnie do pomieszczenia oraz warunków w nim panujących.
Fugi elastyczne – czym się charakteryzują?
Fuga elastyczna powstaje ze specjalnych komponentów oraz dodatków, które sprawiają, że materiał bardzo dobrze przylega do krawędzi płytek tym samym tworząc trwałe i niezwykle estetyczne spoiny, nawet w przypadku bardzo wąskich szczelin. Są wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia, mikropęknięcia, a także szorowanie czy detergenty.
Zastosowanie specjalnych dodatków, np. molekuł srebra sprawia, że są również odporne na działanie i rozwój pleśni, grzybów i bakterii. Jest to niezwykle istotne w takich miejscach jak kuchnie, łazienki czy prysznice, gdzie w wyniku ciągłej wilgoci pojawiają się tego rodzaju problemy.
Zastosowanie fug elastycznych jest bardzo szerokie. Można używać ich zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Są odporne na warunki atmosferyczne takie jak opady, mróz, a nawet promieniowanie słoneczne. Na długie lata zachowują swoje intensywne kolory, a wszelkie zabrudzenia bardzo łatwo z nich usunąć.
Tworzą higieniczne i trwałe spoiny w takich materiałach wykończeniowych jak gres, płytki ceramiczne, płytki z kamienia naturalnego, konglomeraty, klinkier czy mozaiki szklane i marmurowe.
Gdzie zastosować fugę cementową elastyczną?
Fuga cementowa elastyczna posiada dodatkowy komponent – najczęściej jest to modyfikator polimerowy, który sprawia, że jest ona bardziej elastyczna. Jest zastosowanie to przede wszystkim podłogi i powierzchnie, gdzie może dochodzić od odkształceń, a także tam, gdzie zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe. Są bardziej odporne na pęknięcia od fug cementowych.
Źródło: www Budujmy.eu