• szpachlowka-do-napraw-betonu
    Materiały budowlane

    Jakie szpachle do wykończeniówek?

    Remontujesz łazienkę lub kuchnię? Pamiętaj o odpowiednim wykończeniu ścian. Tylko to pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci odpadających kawałków tynku lub nieprzyjemnych wykwitów pleśni i grzybów.

    Rodzaje materiałów wykończeniowych do ścian i sufitów

    szpachlowka-do-napraw-betonu

    Tynki cementowe na ścianach to zdecydowanie za mało. Aby powierzchnie ścian i sufitów ładnie wygładzić i wyrównać, stosuje się odpowiednie materiały wykończeniowe. Są to przede wszystkim różnego rodzaju gładzie. Jednak nie każda z nich nadaje się na przykład do kuchni czy łazienki.

    • Gładź cementowa lub cementowo-wapienna jest produkowana na bazie cementu szarego lub białego. Nie tworzy idealnie gładkiej powierzchni, ale jest przepuszczalna, a to najlepszy powód, by wybrać właśnie ją do kuchni i łazienki. Co ważne, szpachli cementowej nie trzeba szlifować.
    • Gładź gipsowa lub gipsowo-wapienna
      Tworzy idealnie wygładzone powierzchnie, ale wymaga szlifowania i jest zdecydowanie mniej odporna na wilgoć. Nie nadaje się do pomieszczeń słabo wentylowanych oraz z dużą wilgotnością jak łazienka czy kuchnia. Jest również mniej odporna od gładzi cementowej na mechaniczne uszkodzenia.
    • Gładź wapienna, również jak gipsowa, wymaga szlifowania i jest nieco odporniejsza na pleśni i grzyby, ale również nie jest polecana do pomieszczeń z dużą wilgotnością.
    • Gładź polimerowa jest najbardziej elastyczna ze wszystkich rodzajów, a także odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Wymaga również szlifowania.

    Czy na pewno potrzebne nam są idealnie gładkie ściany

    Gładzie cementowe mają zdecydowanie dużo zalet. Ich jedyną wadą jest to, że nie dają idealnie gładkiej powierzchni. Czy jednak jest nam taka naprawdę niezbędna? Szpachla cementowa dobrze się sprawdzi w przedpokojach, salonach, korytarzach, kuchniach i łazienkach. Używając podczas remontu gładzi cementowej, znacznie również oszczędzamy.

  • Jakie są rodzaje rękawic roboczych ocieplanych?
    Akcesoria budowlane

    Jakie są rodzaje rękawic roboczych ocieplanych?

    W profesjonalnych sklepach budowlanych można znaleźć bardzo wiele rękawic roboczych ocieplanych, dlatego też warto poznać największe wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Producenci chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też systematycznie unowocześniają swoje produkty.

  • Materiały budowlane

    Jaką fugę wybrać?

    Wybieranie konkretnego rodzaju fug to niezwykle trudne zadanie. Szczególnie dla kogoś, kto robi to pierwszy raz i dopiero w sklepie dowiaduje się od sprzedawcy, że na rynku istnieją aż trzy różne rodzaje fug. Który zatem z dostępnych modeli najlepiej wybrać?

    Obecne na rynku modele

    Udając się do sklepu w celu kupienia fugi do łazienki, kuchni czy też na taras, wiele osób nie wie praktycznie nic o tym, co ma zamiar kupić. Jak się bowiem okazuje, fugi dzielą się na aż trzy rodzaje, które diametralnie się pomiędzy sobą różnią.

    Zdecydowanie najpopularniejsza z powodu niskiej ceny jest fuga cementowa. Jest łatwa w nakładaniu, a także dość szybko zasycha, co znacznie ułatwia prace. Niestety tego typu fuga jest bardzo krucha i delikatna, co powoduje, że szybko zaczyna odpadać. A jakby tego było mało, jest również w bardzo dużym stopniu podatna na zabrudzenie.

    Z tych powodów często o wiele lepszym wyborem okazuje się fuga epoksydowa. Jest to wersja, która nie jest nasiąkliwa, jest bardzo gładka, a także niezwykle odporna na zniszczenie. Choć fugi epoksydowe dzięki swoim zaletom wykorzystywane są w szczególnie trudnych warunkach pracy, to jednak znajdują swoje zastosowanie również w prywatnych domach.

    Na koniec pozostaje jeszcze kwestia fugi elastycznej, która wykorzystywana jest głównie na powietrzu. Warto ją wybrać, jeśli szuka się czegoś np. na taras.

    Fuga epoksydowa cena

    Jak zatem widać po powyższych cechach, wydaje się, że fugi epoksydowe to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chodzi o warunki domowe – dowiedz się więcej. Sprawdza się ona w bardzo trudnych warunkach z dużą ilością wilgoci, np. w garażu, lecz również w typowo domowych, takich jak łazienka czy też kuchnia. Niestety dużą ich wadą jest cena, która jest dość wysoka. Z drugiej jednak strony, taka fuga rewelacyjnie wygląda przez długie lata, więc warto ponieść ten wyższy koszt.