Mieszkanie w Krakowie – z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Decyzja o zakupie mieszkania w Krakowie nie jest prosta, to bardzo duże przedsięwzięcie finansowe, które nierzadko pochłania wszystkie oszczędności, większość osób musi wspomagać się również kredytem hipotecznym. Lepiej zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Mieszkanie z rynku wtórnego

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego nie jest złym rozwiązaniem, niemniej jednak w tym wypadku będzie trzeba liczyć się ze sporymi nakładami finansowymi na remont. Niestety w większości przypadków mieszkania kupione od poprzedniego właściciela, wymagają odświeżenia oraz wymiany wyposażenia, dlatego ogólnie rzecz biorąc może okazać się to dość droga inwestycja.

Mieszkanie od dewelopera

Decydując się na zakup nowego mieszkania wprost od dewelopera, z pewnością trzeba będzie przygotować nieco większy budżet. Oczywiście w tym wypadku dużą zaletą jest to, że można urządzić wnętrza od początku do końca po swojej myśli. Warto sprawdzić nowe mieszkania w Krakowie na Ruczaju, które są nowocześnie wykończone, mają bardzo funkcjonalne układy poszczególnych pomieszczeń. Osiedle jest nowe, wokoło znajduje się dużo zieleni, mimo to komunikacja miejsca umożliwia bardzo szybki dojazd do centrum.

Kupując mieszkanie od dewelopera, warto oczywiście przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy sprawdzić wiarygodność inwestora. Należy dokładnie prześledzić jego kondycję finansową oraz dowiedzieć się, jakie opinie ma wśród poprzednich klientów, którzy zdecydowali się kupić od niego nieruchomość. Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja, dlatego trzeba dobrze przemyśleć sprawę i nie decydować się zbyt pochopnie.

Odporne na uszkodzenia płytki do garażu

dobrej jakości płytki w grażuJeśli chce się stworzyć w garażu trwałą posadzkę niezbędne jest wybranie odpowiedniej jakości materiałów. Poszczególne materiały oferują różną trwałość, co przekłada się na czas użytkowania posadzek w garażu bez ryzyka uszkodzeń. Jednocześnie im dłuższy czas użytkowania materiałów po montażu, tym znacznie mniejsze koszty remontów.

Wybierając materiały do wykonania posadzek w garażu można zdecydować się na płytki garażowe. Przy płytkach tego typu można przede wszystkim liczyć na uzyskanie trwalszych posadzek. Pytki zapewniają również:

 • duży wybór różnych wzorów czy kolorów,
 • antypoślizgowość a co za tym idzie większe bezpieczeństwo,
 • odporność na zarysowania.

Z płytkami garażowymi, w różnych wersjach, można zapoznać się za pośrednictwem Internetu. Pozwala to wybrać płytki garażowe o różnych właściwościach, ale dopasowane do garażu.

Selekcja płytek

Przy płytkach garażowych można, przede wszystkim, uzyskać antypoślizgową posadzkę. Jest to ważne w garażach, gdzie na oponach samochodów wwożone są śnieg i zabrudzenia. Zwiększa to ryzyko upadku czy poślizgnięcia się. Można temu zaradzić wybierając, w tym celu, odpowiednie płytki. Posadzka posiadająca właściwości antypoślizgowe sprawdzi się tutaj najlepiej.

Zapoznając się z ofertą płytek garażowych można wybrać takie, które są również odporne na uszkodzenia. Bardzo ważna jest klasa ścieralności, którą mają płytki. Przy płytkach garażowych, które mają wysoką klasę ścieralności można ograniczyć ich wymianę do minimum. Co znacznie zmniejsza koszty.

Pozyskanie płytek

Gdy wybiera się płytki garażowe ważne jest postawienie na oferty, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich parametrów, ale również korzystnych warunków cenowych. Poszczególne oferty, gdy wybiera się płytkę garażową, pozwalają na uzyskanie również oszczędności przy zakupach. W sklepach znaleźć można między innymi oferty z rabatami cenowymi czy promocjami.

Kopiowanie świata natury

Czerpanie inspiracji z natury zawsze okazywało się strzałem w dziesiątkę. Wynalazki takie jak rzepy, kształt samolotów i superszybkich pociągów, czy też stroje pływackie, zawsze były efektem podpatrywania świata natury. Nie inaczej jest z najnowszym trendem w aranżacji wnętrz, czyli coraz częściej stosowaną płytką heksagonalną.

Domowa harmonia

modne heksagonyWystarczy jeden rzut oka, aby stwierdzić, że płytki heksagonalne są inspirowane tworzonymi przez pszczoły plastrami miodu. Ich harmonijny i niezwykle perfekcyjny kształt działa z jednej strony kojącą, a z drugiej przyciąga uwagę i zachwyca. Nic więc dziwnego, że ten kształt płytek został bardzo ciepło przyjęty podczas pierwszych prezentacji i stał się prawdziwym hitem wśród architektów i dekoratorów wnętrz.

Płytki heksagonalne – zastosowanie

Płytki heksagonalne z powodzeniem stosować można zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Doskonale sprawdzają się w stosowanym środowisku łazienki oraz w kuchni, gdzie możliwości designerskie są znacznie większe.

Płytki heksagonalne oferowane przez Home 100, ze względu na kształt i możliwość doboru różnorodnych rozmiarów i kolorów, stawiają przed osobami aranżującymi dane wnętrze nieograniczone możliwości. Jedne z ciekawszych efektów które można uzyskać dzięki nim to:

 • efekt 3D – uzyskiwany jest poprzez zastosowanie płytek w trzech różnych kolorach, które na powierzchni dają poczucie głębi i powiększenia przestrzeni. Efekt doskonale sprawdza się w mniejszych metrażowo łazienkach
 • efekt imitacji – poprzez dobranie odpowiedniego wzoru przypominającego np. beton lub kamień, uzyskać można powierzchnie do złudzenia przypominającą średniowieczne lub starożytne podłogi. Efekt ten jest idealny do zastosowań tarasowych i ogrodowych.

Płytka heksagonalna stwarza wręcz nieograniczone możliwości. Pasuje do wszystkiego i doskonale sprawdza się w każdy stylu i pomieszczeniu. Kolejny raz świat natury udowodnił, że warto jest go podglądać.

Inwestycja w mieszkanie w Krakowie

Kraków to chyba najbardziej prężnie rozwijające się miasto na południu Polski. Kiedy przejeżdża się przez Kraków, z każdej strony vida i mnóstwo nowych inwestycji budowlanych. Powstają nowe okazałe biurowce, centra handlowe, a także mnóstwo budynków mieszkalnych, od wysokich wieżowców, to kameralne czterolokalowe budynki. Jedno jest pewne – deweloperzy w Krakowie nie próżnują – powstają nowe osiedla i inwestycje jak chociażby Lokum Vista – nowa inwestycja na krakowskim Podgórzu. Ale na mieszkania w tym mieście też jest wielu chętnych. Dlaczego warto zainwestować swoje pieniądze w nieruchomość w tym mieście?

Inwestycja w nieruchomość w Krakowie

Kraków jest ośrodkiem biznesowym, naukowym, kulturalnym i turystycznym. W mieście dużo się dzieje praktycznie bez względu na porę roku. Turyści korzystają z możliwości przylotu na pobliskie lotnisko w Balicach, na krakowskich ulicach ciągle słychać wszystkie języki świata. Dlatego właśnie bardzo wielu ludzi, zarówno tych, którzy dysponują ogromną gotówką na zakup nieruchomości, ale też tych, którzy starają się o kredyt hipoteczny, kupuje mieszkania w Krakowie. Można je wynajmować turystom, można znaleźć najemców wśród zagranicznych studentów, czyli zdecydować się na opcję wynajmu krótkoterminowego lub długoterminowego. Można też po prostu w takim mieszkaniu zamieszkać. Kraków to cudowne miejsce do życia.

Atrakcyjne mieszkania w Krakowie

Dobry deweloper w Krakowie, czyli przedsiębiorca, który realizuje terminowo kolejne etapy budowy, to coś na porządku dziennym. Inwestycje dosłownie pną się w górę, nowe mieszkania rozchodzą się jeszcze na etapie planów. Dlatego każdy, kto interesuje się nieruchomościami w Krakowie, musi być czujny, bo na niektórych osiedlach, które budują deweloperzy w Krakowie, naprawdę trudno jest zarezerwować dla siebie mieszkanie. Panuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. To zatem chyba najlepsza rekomendacja tego, że warto poważnie pomyśleć o zainwestowaniu środków w atrakcyjne mieszkanie w Krakowie.

Na co należy zwrócić uwagę w przypadku zakupu nieruchomości

Niezależnie od tego czy kupujemy nowe mieszkanie czy też apartament są pewne wymogi którymi należałoby się kierować w trakcie realizacji takiej inwestycji z naszej strony. Zwłaszcza, że ceny mieszkań w poszczególnych miastach bardzo się od siebie różnią.

Czym się kierować?

Zastanawiając się nad kupnem nowego mieszkania warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:

– miejscowość, w której mamy zamiar zakupić mieszkanie lub apartament,

– cenę,

– umiejscowienie, dzielnicę miasta;

– metraż,

– stosunek jakości do ceny,

– odległość od sklepów, przystanków autobusowych ect.

Kraków miastem marzeń

Dla większości młodych osób szukających miasta żeby się osiedlić idealnym miejscem wydaje się być Kraków. Warto jednak zauważyć, że nowe mieszkania od dewelopera w Krakowie należą do stosunkowo drogich (w porównaniu do cen mieszkań w innych polskich miastach). Przy tym zdajmy sobie sprawę z tego, że jest to też miasto szeregu możliwości. Czy jednak warto kupować mieszkania z rynku wtórnego? Zdecydowanie nie. Lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak zakup od dewelopera. Tylko w takim przypadku mamy możliwość całkowicie samodzielnie urządzić mieszkanie od A do Z. Zresztą to samo tyczy się jeżeli chodzi o apartamenty w Krakowie. Z tym, że wiele osób kupuje apartamenty przede wszystkim dlatego, że w późniejszym czasie ma je zamiar wynajmować klientom.

Dochodowy interes

Z pewnością wynajem nowych apartamentów w Krakowie jest dochodowym interesem. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na to, aby faktycznie kupować całkowicie nowe mieszkania w Krakowie i w późniejszym czasie je wynajmować. Inwestycja w nieruchomości zawsze się opłaca. Przede wszystkim jednak sami sprawiamy, że do naszej kieszeni zaczynają napływać dodatkowe fundusze a mieszkanie przecież zawsze pozostaje nasze. Takie weekendowe wynajmowanie mieszkań wydaje się więc idealną opcją dla każdego.

Wybór projektu domu – prosta czy skomplikowana sprawa?

Gdy zapada decyzja o budowie własnego domu wolno stojącego, powstaje od razu pytanie, jaki to ma być dom. Czerpiemy wzorce z okolicznych zabudowań, mamy własne wyobrażenia o idealnym „gniazdku” dla rodziny, a każde biuro projektowe oraz gotowe katalogi mają tysiące ofert. Jakie projekty domu powinny nas zainteresować?

Nie wybieraj na „chybił trafił”

To oczywiste, że nie wybieramy projektów domu z zamkniętymi oczami. Musimy liczyć się z wieloma warunkami a także ograniczeniami. Wydaje się, że najważniejsze są potrzeby rodziny. Nie ma sensu budować domu zbyt dużego jak na aktualne potrzeby rodziny, ale – myśląc o przyszłości – warto wybudować taki dom, który nadaje się do dalszej rozbudowy (np. dom parterowy z poddaszem, który nadaje się do adaptacji na cele mieszkalne).

Podczas wyboru należy uwzględnić m.in.:

 • możliwości finansowych rodziny (koszty budowy i utrzymania budynku),
 • wielkości i kształtu działki,
 • warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Szczególnie istotne są ograniczenia narzucone przez plan zagospodarowania przestrzennego. To on decyduje między innymi o:

 • gabarytach budynku (wysokość: parterowy czy piętrowy, powierzchnia),
 • maksymalnej powierzchni zabudowy działki,
 • odpowiedniej bryle dachu (także o układzie połaci dachowych i kącie nachylenia dachu),
 • maksymalnej szerokości elewacji frontowej.

Pomyśl o wygodzie użytkowania

O tym, czy dom okaże się wygodny dla rodziny, w dużym stopniu decyduje liczba pomieszczeń. Zakłada się, że minimalna liczba pomieszczeń mieszkalnych to tyle, ile wynosi liczba członków rodziny plus jeden (sypialnie plus salon). Ponadto wygodę zapewnia:

 • przestronna kuchnia (najlepiej ze spiżarnią obok),
 • garderoby (przynajmniej jedna – ogólnodostępna lub przy największej sypialni)
 • dwie łazienki (dla co najmniej 4-osobowej rodziny),
 • pomieszczenie gospodarcze (przynajmniej jedno – do przechowywania opału, sprzętu sportowego, narzędzi ogrodniczych itp.).

Tak więc przeglądając projekt domów, warto wszystko dokładnie przemyśleć, bo dom ma służyć rodzinie przez wiele lat.

Jak sprawdzić profesjonalizm firmy budowlanej?

Fachowość firmy budowlanej zdaje się być jej najważniejszą cechą. Czy istnieją jednak sposoby na sprawdzenie faktycznego profesjonalizmu danej firmy budowlanej przed jej zatrudnieniem?

Wizyta na budowie
W zasadzie każda firma budowlana bez przerwy prowadzi jakieś prace. Dlatego też, mając na oku jedną z nich, warto odwiedzić plac budowy. Można zrobić to anonimowo i z daleka obserwować pracę budowlańców. Pozwoli to zaobserwować w jaki sposób pracują. Jeśli potencjalny klient zjawia się na palcu budowy anonimowo, budowlańcy nie są o tym informowani. Dlatego też, zachowują się naturalnie. Jest to więc idealny sposób na to, aby zaobserwować nieprofesjonalne zachowania.

Można również nawiązać kontakt z firmą budowlaną i przedstawić jej swoje zlecenie. Następnie, za zgodą kierownika firmy, udać się wraz z nim na plac budowy. Pozwoli to poznać od środka sposób pracy danej firmy. Niemniej jednak, możliwe że w takiej sytuacji budowlańcy nie będą zachowywać się naturalnie. Prawdopodobnie będą o wiele ostrożniejsi niż zwykle.

Renoma firmy budowlanej
Z całą pewnością o profesjonalizmie firmy budowlanej świadczy również jej renoma. Im więcej zadowolonych klientów, tym większy profesjonalizm danej firmy. Konieczne jest więc rozeznanie się w środowisku na temat opinii odnośnie konkretnej firmy budowlanej. Można jej szukać w różnych serwisach internetowych, takich jak ten: https://wnp24.pl/news/90/86/Firma-DQM–Bialystok-opinie.html

Jak powstają domy szkieletowe?

Projekty domów szkieletowych, zwanych też domami kanadyjskimi, ma w  ofercie wiele biur projektowych.  Klienci często takie domy stawiają jako domy letniskowe, choć wiele z nich może być używanych przez cały rok. Posiadają bowiem odpowiednią instalację grzewczą, ściany mają dobrą izolację. Metraż może być dowolnie duży.

Zaleta domów szkieletowych – szybka budowa

Domy szkieletowe powstają w ciągu najwyżej 3 miesięcy.  Powinny jednak być montowane przez profesjonalną ekipę, najlepiej przysłaną przez firmę – producenta takich domów. Jest to gwarancja, że dom zostanie zmontowany profesjonalnie, chociaż można go stawiać nawet systemem gospodarczym.

Podstawę stanowi płyta fundamentowa lub ława fundamentowa albo fundamenty z podpiwniczeniem. Zastanawiając się nad wyborem projektów domów szkieletowych, trzeba na to zwrócić uwagę.

Następnie wykonuje się:

 • roboty konstrukcyjne wraz z montażem podłóg,
 • montaż ścian zewnętrznych z otworami okiennymi i drzwiowymi,
 • konstrukcję ścian wewnętrznych z otworami drzwiowymi, stropów i dachu.

Czynności jest wiele. Dość powiedzieć, że dom po pracach wykończeniowych niewiele się różni od solidnego murowanego budynku. Ekipa wykonuje wszystkie prace, łącznie z białym montażem, malowaniem itp., oddając dom od razu przeznaczony do zasiedlenia.

Ceny domów szkieletowych

Zacznijmy od ceny projektów  domów szkieletowych. Ich koszt to około 2 tys. złotych. Koszt budowy takiego domu zależy od powierzchni. Koszt małego domu o charakterze letniskowym  wynosi  kilkadziesiąt tysięcy złotych. Natomiast dom szkieletowy o zbliżonej powierzchni, o podobnym wykończeniu i podobnej ciepłochronności jak dom murowany jest o 30% tańszy od murowanego. Poza tym da się zaoszczędzić na ogrzewaniu, bo grzejniki na czas nieobecności domowników pomieszczeniach jest ciepło.

Wszystko wskazuje na to, że projekty domów szkieletowych będą wzbudzały coraz większe zainteresowanie inwestorów.