Zabezpieczenie konstrukcji drewnianej – impregnacja
Powierchnie drewniane

Zabezpieczenie konstrukcji drewnianej – impregnacja

Ochroną drewnianej konstrukcji dachu, mebli ogrodowych, drewnianych tarasów czy schodów zewnętrznych jest impregnacja.

W jakim celu stosuje się impregnację drewna

Impregnacja drewna jest bardzo potrzebna i zwyczajowo stosowana podczas wznoszenia drewnianych konstrukcji. Ponieważ polskie budownictwo opiera się na stosowaniu dość miękkiego drewna jak sosnę, świerk czy topolę, każdy element drewniany wykonany z tych gatunków trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Ochrona ta ma na celu zwiększenie trwałości belek, poprawę wyglądu samego drewna, uodpornienie na chłonięcie wilgoci, zakażenia grzybami czy pleśnią oraz zabezpieczenie przed owadami, żywiącymi się drewnem. Impregnaty do drewna, do pewnego stopnia uodporniają na kontakt z ogniem.

Metody nanoszenia impregnatów

Do ochrony elementów drewnianych zalecane są impregnaty techniczne i ochronno-dekoracyjne, a do celów pielęgnacyjnych drewna nadadzą się preparaty konserwujące.

Impregnaty należy nakładać na oczyszczone i suche powierzchnie, temperatura powietrza przy nakładaniu powinna mieścić się w zakresie 5-25 stopni Celsjusza. Jeżeli element drewniany był wcześniej pokryty farbą czy lakierem, to należy usunąć pozostałości do surowego drewna i odtłuścić. Preparat można nanosić pędzlem, pistoletem natryskowym lub zanurzyć cały element w impregnacie, lecz w tym celu trzeba zgromadzić odpowiednią ilość płynu. Grubość nakładanej warstwy musi być optymalna, ponieważ przy zbyt dużej ilości preparatu, powłoka stanie się krucha i łamliwa, a przy zbyt małej – nie zabezpieczy drewna w stopniu zadowalającym.

Impregnaty mają postać płynu gotowego do użycia, lub występują jako koncentrat, który należy rozcieńczyć za pomocą wody, benzyny lub rozpuszczalnika.