silikon do metalu
Chemia budowlana

Wszystko o dozownikach kleju

Budownictwo to temat rzeka, a na placach budowlanych używa się całej gamy najróżniejszych narzędzi i preparatów. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że zdecydowana większość chemii budowlanej to substancje klejące – od klejów do metalu, przez silikony, aż po żywice. Z kolei aby precyzyjnie nakładać takie specyfiki potrzebne jest specjalistyczne narzędzie.

Czym dokładnie jest dozownik do kleju?

Dozownik kleju to urządzenie, które ułatwia wyciskanie klejów budowlanych z tubek i kartuszy, jednocześnie nakładając na klejoną powierzchnię tylko niewielką ilość specyfiku. Po zamontowaniu kupionej substancji klejącej w dozowniku na tubę albo kartusz zostaje nałożony tłok. Wraz z wyciskaniem kleju przesuwa się on coraz bardziej, dzięki czemu, zamiast ściskać tubkę w celu dalszego wyciskania narzędzie jedynie „wypycha” klej. Takie rozwiązanie nie tylko znacznie ułatwia klejenie różnych elementów, ale również sprawia, że substancja może być wyciskana z niezwykłą precyzją oraz pozwala całkowicie opróżnić kartusz lub tubkę z klejem. To ostatnie jest kwestią czysto ekonomiczną, która na dłuższą metę pozwoli zaoszczędzić małą fortunę.

Jakie rodzaje dozowników wyróżniamy?

Najbardziej klasyczną odmianą dozowników do kleju są dozowniki manualne. Mają one specjalny spust, którego naciśnięcie powoduje przesuwanie się tłoku wyciskającego klej. Wymaga to jednak stosunkowo dużej siły w dłoniach oraz precyzyjnej kontroli nacisku, a długa praca z użyciem takiego dozownika potrafi naprawdę zmęczyć. Dlatego coraz częściej widzi się półautomatyczne dozowniki akumulatorowe. Użycie spustu w takim narzędziu praktycznie nie wymaga siły, ponieważ klej wyciskany jest przez mechanizm elektroniczny. Warto też wspomnieć, że istnieją dozowniki w pełni zautomatyzowane, które mogą wykonywać powierzone zadanie bez nadzoru. Jednak używa się ich najczęściej w fabrykach przemysłowych i zakładach produkcyjnych.