klej uszczelniający do plastiku
Chemia budowlana

Klej do łożysk – produkt potrzebny w każdym warsztacie

Łożyska są jedną z tych części mechanistycznych, bez których trudno byłoby złożyć jakąkolwiek maszynę. Jednak ich montaż często nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać, a wszystko to dlatego, że łożysku brak stabilności. Z pomocą przychodzi specjalny klej do łożysk, którego kilka kropel sprawi, że żadne łożysko nie wypadnie ze swojego miejsca.

Klej do łożysk, czyli klej anaerobowy

Klej do łożysk to jedna z odmian kleju anaerobowego (https://melkib.com/loctite-638-zielony-anaerobowy-klej-do-mocowania-l). Jest to substancja, której właściwości klejące aktywują się dopiero po bezpośrednim kontakcie z jonami metalu, a więc można ją też nazywać klejem do metali. Gdy znajdzie się na powierzchni jakiegokolwiek metalowego przedmiotu klej anaerobowy odcina się od tlenu, po czym dochodzi do tak zwanej polimeryzacji. Jej skutkiem jest przemiana płynu w tworzywo anaerobowe, które cechuje się idealną twardością do stabilizowania ruchomych mechanizmów, jednocześnie będąc odpornym na silne obciążenia i wysokie temperatury.

Mimo to można, w razie konieczności, bardzo łatwo go usunąć. Wszystko, co trzeba zrobić to podgrzanie sklejonego łożyska do około 250 stopni Celsjusza, a następnie użycie narzędzi do wyjęcia łożyska z obrotowego mechanizmu i zeskrobania kleju.

klej do łożysk

Jak używać kleju do łożysk?

Cała filozofia używania kleju do łożysk to użycie specjalnego aplikatora, zwykle dołączonego do buteleczki, z pomocą którego skrapla się delikatnie powierzchnię łożyska. Należy jednak pamiętać, żeby nie skraplać całej powierzchni metalu, a zamiast tego rozprowadzić płyn wykonując obroty pierścieni łożyskowych. Zwykle trzeba odczekać dobę, zanim klej wyschnie stabilizując tym samym sklejone łożysko. O czym muszą jeszcze pamiętać osoby kupujące klej do łożysk? Nie wolno im zapomnieć o oczyszczeniu i odtłuszczeniu sklejanej powierzchni, tak aby klej mógł mieć bezproblemowy kontakt z jonami metalu i przybrać formę tworzywa anaerobowego.