Narzędzia budowlane

Jak bezpiecznie korzystać z piły łańcuchowej spalinowej?

Pomimo że piła znajduje się w wielu domach, garażach i drewutniach, to wciąż nie wszyscy wiedzą, jak się z nią obchodzić, by nie stanowiła zagrożenia dla użytkownika. Łatwo się domyślić, że nieostrożne obchodzenie się z tym narzędziem może doprowadzić do tragedii. Jak, więc bezpiecznie używać piły łańcuchowej?

Trzeba zadbać o strój

Piła łańcuchowa spalinowa (https://zamu.pl/pily-spalinowe) pracuje bardzo głośno. Kiedy tnie drewno, w powietrzu unoszą się liczne trociny i pyły, które mogą dostać się do oczu, uszkodzić je i chwilowo zaburzać widzenie. Najlepiej jest zapobiegać takim sytuacją poprzez odpowiedni ubiór. Obowiązkowe są nauszniki, kask, gogle i rękawice ochronne. Zaleca się też ubrać specjalne buty robocze i spodnie, które zabezpieczają przed przypadkowym przecięciem.

Odpowiedni chwyt

Bardzo ważny jest odpowiedni chwyt piły spalinowej. Należy ją trzymać tak stabilnie, jak to tylko możliwe. W tym celu zawsze używa się obu rąk. To logiczne, bo piły często ważą nawet po 10 lub kilkanaście kilogramów. Piłę powinno się trzymać na wysokości ramion i nie podnosić jej wyżej. Nie ma możliwości, by dobrze trzymać taki ciężar tylko jedną ręką. Jeśli trzeba wejść na jakąś wysokość, to piła zawsze musi być wyłączona podczas przejścia. Gdyby była włączona, to stanowi ona śmiertelne zagrożenie dla użytkownika. Wszelkie prace konserwacyjne na pile, należy wykonywać, gdy jest ona wyłączona, a jeśli to możliwe – łańcuch piły powinien być dodatkowo zahamowany. Ostrożności nigdy dość, więc lepiej się zabezpieczyć przed nieszczęśliwym wypadkiem.