Coraz więcej osób zastanawia się nad zmianą dostawcy prądu ze względu na uwolnienie rynku energii, możliwość swobodnego wyboru sprzedawcy i uzyskania niemałych oszczędności w skali roku. W przypadku osób niekorzystających z odnawialnych źródeł energii zmniejszenie rachunków za prąd możliwe będzie dzięki zmianie dotychczasowego usługodawcy. Tym bardziej że nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami, a cała procedura może być bardzo prosta dla klienta.
-
-
Garaż zespolony z domem – czy to ma sens?
Wybór projektu domu nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli trzeba liczyć się z ograniczonym budżetem czy powierzchnią działki. Dla jednych najlepszym wyborem będzie dom piętrowy, dla drugich z poddaszem użytkowym a dla innych dom parterowy z garażem. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jak to będzie w przypadku ostatniego wariantu?
Jakie zalety i wady mają domy parterowe z garażem do 120m2?
Zdecydowana większość projektów domów uwzględnia garaż, coraz częściej nawet dwustanowiskowy, co z pewnością ma wiele zalet. Tym bardziej, jeśli użytkowane są dwa auta lub zaplanowany jest zakup dodatkowego. Garaż może być wkomponowany w bryłę budynku lub wolnostojący. W przypadku tego pierwszego jego kształt i wymiary są tak dobrane, aby nie miało to negatywnego wpływu na konstrukcję i wygląd bryły budynku. Do głównych zalet domu parterowego z garażem (https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-parterowych-z-garazem-jednostanowiskowym,lista/) zaliczyć można:
• Oszczędność miejsca na działce;
• Wygodę podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych – nie trzeba wychodzić z samochodu, ale wjechać z zakupami prosto do garażu;
• Nie trzeba dźwigać ciężkich zakupów, gdyż droga z garażu do części mieszalnej jest bardzo krótka;
• Możliwość zaplanowania przestrzeni garażowej z pozostałymi pomieszczeniami gospodarczymi;
• Niższe koszty budowy ze względu na jedną wspólną ścianę domu i garażu;
• Możliwość zagospodarowania przestrzeni znajdującej się nad garażem.Garaż zespolony z domem ma wiele zalet, ale nie jest wolny od wad, które trzeba mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji. Minusem tego rozwiązania będzie zapach spalin i smarów przenikających do wnętrza domu, jeśli nie oddzieli się odpowiednio strefy garażowej od mieszkalnej. Konieczne staje się też odwodnienie posadzki garażowej. Zwiększą się również ryzyko włamania, gdyż potencjalni włamywacze zaczynają od garażu oraz wybuchu pożaru, jeśli nie będzie on odpowiednio wentylowany. Przy wzniesionym już budynku nie ma możliwości rozbudowy garażu.
-
Projekty małych domów parterowych do 120m2. Te domy są tanie w budowie i eksploatacji
Koszty związane z budową własnego domu jednorodzinnego w ciągu ostatnich lat wzrosty średnio o 25%. Nic dziwnego, że inwestorzy coraz częściej poszukują domów, które będą tanie w budowie oraz w eksploatacji. Te wymagania mogą spełnić domy parterowe do 120m2.
Budowa własnego domu jednorodzinnego plasuje się cenowo na poziomie od 200 tysięcy do ponad 400 tysięcy złotych. By zapłacić mniej, warto wybrać taki projekt, który rzeczywiście te koszty zminimalizuje. Właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się dzisiaj projekty domów parterowych do 120m2, które można kupić także jako projekty gotowe.
Małe domy są najtańsze w budowie i utrzymaniu
Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że mały dom to niższe wydatki. Nie ma więc sensu budować domu na wyrost, który będzie przewyższał potrzeby metrażowe domowników.
Mniejsze domy nie wymagają sporych nakładów finansowych, a ponadto są tańsze w ogrzaniu w sezonie zimowym. Ważne, aby budynek nie zawierał także zbędnych elementów, które wpływają na koszty jego realizacji. W tej kategorii zdecydowanym zwycięzcą jest dom parterowy 120m2, który dostępny jest w wielu wariantach do wyboru.
Jak oszczędzać na realizacji projektu domu parterowego?
W projektach domów parterowych do 120m2 jest wszystko, co pozwala na zredukowanie nadmiernych kosztów związanych z inwestycją. Ponadto, dostępne są także projekty budynków energooszczędnych i pasywnych, które niosą ze sobą jeszcze więcej oszczędności.
Tanie domy parterowe to:
- lżejsza konstrukcja
- brak schodów
- brak okien dachowych
- bez podpiwniczenia
- brak garażu
- łatwe ogrzewanie
Te wszystkie zalety powodują, że projekt domu parterowego do 120m2 jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem wśród inwestorów, którym zależy na uzyskaniu jak najniższych kosztów związanych z budową i utrzymaniem.
Więcej: https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-parterowych-o-powierzchni-od-100-m2-do-140-m2,lista/
-
Dlaczego warto stosować farby dekoracyjne?
Każdy właściciel domu lub mieszkania, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego rodzaju farby na ścianach. Jak się jednak okazuje, na rynku oprócz tradycyjnych farb kolorowych, znaleźć można również farby dekoracyjne (www). Dlaczego warto właśnie na nie się zdecydować i co można uzyskać dzięki temu, że znajdą się one na ścianach w danym wnętrzu?
Farba z brokatem — zalety estetyczne
Nie da się ukryć, że każda farba dekoracyjna to rewelacyjny sposób na to, aby całkowicie odmienić oblicze danego pomieszczenia. Często jest bowiem tak, że stosując nawet najbardziej wymyślne kolory i aranżacje, trudno jest utrafić w to, co chce się uzyskać w pomieszczeniu. A wystarczy tylko pomalować ściany farbą z brokatem, aby wszystko trafiło na swoje miejsce, i pomieszczenie nagle stało się właśnie takie, jakiego się oczekuje.
Pomalowane taką farbą ściany to również pewność, że dane pomieszczenie jest oryginalne i niespotykane, ponieważ pamiętać trzeba, że nadal jest ona stosunkowo nieznana, więc można zrobić przy jej pomocy ogromne wrażenie na swoich znajomych i przyjaciołach.
Werniks dekoracyjny — zalety praktyczne
Stosowanie werniksu dekoracyjnego to jednak nie tylko kwestia estetyki, lecz również praktyczności. Okazuje się bowiem, że dzięki położeniu na ścianie takiej właśnie powłoki z brokatem, możliwe jest bardzo skuteczne, a co najważniejsze bardzo szybkie i wygodne, pozbycie się ze ścian wszelkich niedoskonałości. Mowa tu jest nie tylko o zabrudzeniu, lecz również o odpryśnięciach, czy też rysach lub pęknięciach.
Warto również zauważyć to, że farba ta charakteryzuje się wodoodpornością, dzięki czemu pokrycie nią dotychczasowej zwykłej farby, spowoduje powstanie odpornej na zmywanie powłoki, która z pewnością przypadnie każdemu do gustu. Warto więc poważnie ją rozważyć.
-
Odnawiamy elewację – przegląd farb fasadowych
Odnowienie elewacji to nie lada wyzwanie. Wymaga czasu, nakładu finansowego, doboru odpowiednich powłok ochronnych i doświadczenia. Jak dobrać najlepszą farbę do malowania elewacji? Ważny jest nie tylko kolor, ale jej właściwości ochronne i trwałość.
Przegląd farb fasadowych
Farby elewacyjne (https://budujmy.eu/pl/menu/farby-elewacyjne-927.html) dostępne są w ogromnej liczbie kolorów i gotowe są od razu do użycia. Z uwagi na wielkość malowanej powierzchni, zdecydowanie bardziej opłaca się kupować je w dużych wiadrach.
Dostępne powłoki ochronne:
- farba akrylowa
- farba silikonowa
- farba akrylowo-silikonowa
- farba silikatowa
- farba wapienna.
Każda z nich posiada inne właściwości i inaczej zachowuje się w kontakcie z takimi czynnikami zewnętrznymi, jak mróz, deszcz czy słońce. Jak zatem wybrać tę najlepszą?
Dobrze wybierz farbę do swojej elewacji
Najbardziej popularne są farby akrylowe. Tworzą one matową powłokę mało podatną na brudzenie. Niewątpliwą ich zaletą są trwałe, dobrze nasycone kolory.
Powłoki silikonowe nie wchłaniają wody. Zatem padający deszcz nie będzie wnikał w ich warstwy, tylko po nich spływał. To gwarantuje większą trwałość elewacji, jak również ogranicza ryzyko jej zabrudzenia. Jednocześnie pozwalają one na dyfuzję pary wodnej ze ścian budynku. Doskonale przylegają do podłoża i są odporne na mróz, promieniowanie słoneczne i zmiany temperatur.
Niektóre powłoki wapienne mogą być sprzedawane jako pasty, do których należy dodać odpowiednią ilość wody i pigmentu. Chłoną one wodę i szybko się brudzą.
Farby silikatowe są całkiem odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Dostępność kolorów jest ograniczona, dość szybko płowieją.
Wydaje się, że najlepsza farba do elewacji to akrylowo-silikonowa, która jest paroprzepuszczalna i samoczyszcząca. Jej zaletą jest również to, że można jej używać już przy 1 stopniu Celsjusza na plusie.