Materiały budowlane

Polecane gładzie zdaniem doświadczonych architektów

W sklepach budowlanych oferowanych jest mnóstwo produktów służących do dekoracyjnego wykończenia ścian, które wykonuje się przed finalnym nałożeniem powłoki malarskiej. Powstaje dylemat, jaką gładź wybrać: gipsową czy wapienną? Czy kłaść gładź bezpośrednio na mur czy pokrywać najpierw mur tynkiem? Z tego artykułu dowiesz się podstawowych informacji o gładziach.

Aplikacja gładzi

Gładzi nie można kłaść bezpośrednio na mur. Warstwa gładzi powinna wynosić do 3 mm, tymczasem do wyrównania gołego muru byłoby potrzebne przynajmniej 6 mm warstwy gładzi. Jest to nieopłacalne i niezgodne z zaleceniami producentów.
Gładź wapienna może zostać położona na tynk cementowo – gipsowy już po tygodniu. Zastosowanie gładzi gipsowej jest możliwe dopiero po upływie miesiąca.

Malowanie ścian

Często się mówi, że nie jest możliwe położenie tynku gipsowego o gładkości porównywalnej z gładzią. Tymczasem jest to możliwe, ale nieopłacalne ze względu na pracochłonność. Koncentrując się na wysokiej gładkości ścian, należy pamiętać, że niezależnie czy osiągniemy ją na tynku gipsowym, gładzi wapiennej czy gładzi gipsowej albo też z powodu pokrycia ścian zbyt grubą warstwą gruntu, możemy z tego powodu mieć problem z pokryciem ścian farbą. Wysoka gładkość utrudnia przyczepność farby.

Szpachla wapienna – jej przewaga nad gładzią gipsową

Gładzie wapienne są wysoce odporne na powstawanie pleśni i grzybów. Są też nieco twardsze od gładzi gipsowych oraz nie wymagają szlifowania, a więc unikamy pylenia. Pamiętajmy, że odporność gładzi wapiennej na pleśń nie oznacza, że jej powstanie nie jest zupełnie niemożliwe. W bardzo zaniedbanych i wilgotnych pomieszczeniach po pewnym czasie pleśń ma prawo się pojawić. Zajmie to więcej czasu, jej rozwój będzie utrudniony, ale nie zmienia to faktu, że nie można sobie pozwolić na zaniedbanie pomieszczenia.
Gładzie wapienne posiadają szereg zalet, które sprawiają, że są produktem zdecydowanie polecanym przez doświadczonych budowlańców.

Źródło: Budujmy eu