Farby i tynki

Odnawiamy elewację – przegląd farb fasadowych

Odnowienie elewacji to nie lada wyzwanie. Wymaga czasu, nakładu finansowego, doboru odpowiednich powłok ochronnych i doświadczenia. Jak dobrać najlepszą farbę do malowania elewacji? Ważny jest nie tylko kolor, ale jej właściwości ochronne i trwałość.

Przegląd farb fasadowych

Farby elewacyjne (https://budujmy.eu/pl/menu/farby-elewacyjne-927.html) dostępne są w ogromnej liczbie kolorów i gotowe są od razu do użycia. Z uwagi na wielkość malowanej powierzchni, zdecydowanie bardziej opłaca się kupować je w dużych wiadrach.

Dostępne powłoki ochronne:

  • farba akrylowa
  • farba silikonowa
  • farba akrylowo-silikonowa
  • farba silikatowa
  • farba wapienna.

Każda z nich posiada inne właściwości i inaczej zachowuje się w kontakcie z takimi czynnikami zewnętrznymi, jak mróz, deszcz czy słońce. Jak zatem wybrać tę najlepszą?

Dobrze wybierz farbę do swojej elewacji

Najbardziej popularne są farby akrylowe. Tworzą one matową powłokę mało podatną na brudzenie. Niewątpliwą ich zaletą są trwałe, dobrze nasycone kolory.

Powłoki silikonowe nie wchłaniają wody. Zatem padający deszcz nie będzie wnikał w ich warstwy, tylko po nich spływał. To gwarantuje większą trwałość elewacji, jak również ogranicza ryzyko jej zabrudzenia. Jednocześnie pozwalają one na dyfuzję pary wodnej ze ścian budynku. Doskonale przylegają do podłoża i są odporne na mróz, promieniowanie słoneczne i zmiany temperatur.

Niektóre powłoki wapienne mogą być sprzedawane jako pasty, do których należy dodać odpowiednią ilość wody i pigmentu. Chłoną one wodę i szybko się brudzą.

Farby silikatowe są całkiem odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Dostępność kolorów jest ograniczona, dość szybko płowieją.

Wydaje się, że najlepsza farba do elewacji to akrylowo-silikonowa, która jest paroprzepuszczalna i samoczyszcząca. Jej zaletą jest również to, że można jej używać już przy 1 stopniu Celsjusza na plusie.