Lakierowanie powierzchni drewnianych
Powierchnie drewniane

Lakierowanie powierzchni drewnianych

Drewniane meble należą do sprzętów stylowych i eleganckich. Drewno to naturalny i ekologiczny surowiec, bardzo łatwy w obróbce, zachowuje nadany kształt i co najważniejsze – jest bardzo trwałe.

Cechy lakierów do drewna

Drewno nadaje się także do produkcji podłóg, boazerii, zabawek dla dzieci a także ogrodzeń i  jachtów. Jednak by zachowało swoją urodę przez długie lata należy je zabezpieczyć odpowiednim lakierem, który nie zasłoni rysunku słojów, ale pogłębi kolor i wypełni wszystkie szczeliny. Lakiery do drewna są najlepszymi środkami pielęgnującymi i konserwującymi. Naniesione na powierzchnię, tworzą gładką i jednolitą powłokę, która chroni przed zniszczeniem, rozwojem grzybów i pleśni. Przed położeniem warstw lakieru, warto zastosować podkład, a następnie za pomocą wałka lub pędzla nanieść na suchą powierzchnię kilka warstw lakieru, odpowiedniego do danego gatunku drewna. Jest to bardzo ważne, ponieważ w zależności od gatunku, kolor polakierowanego przedmiotu stanie się ciemniejszy, co może spowodować niezamierzony efekt.

Bezpieczne lakiery do powierzchni drewnianych

Przedmioty pozostające wewnątrz pomieszczeń należy malować lakierami bezzapachowymi, rozcieńczanymi wodą. Dotyczy to również drewnianych zabawek, mebli dziecięcych oraz podłóg i boazerii w przedszkolach, żłobkach czy szkołach. Po naniesieniu ostatniej warstwy lakieru należy pomieszczenie lub przedmioty odstawić do całkowitego wyschnięcia, a dopiero po tym okresie można je używać.

Lakierując zabawki i meble dziecięce, należy zastosować tylko i wyłącznie lakiery do drewna, oznaczone specjalnymi certyfikatami „Bezpieczeństwo zabawek”. Te lakiery są bezzapachowe, nie wydzielają szkodliwych substancji oraz nie powodują uczuleń.