Energia i prąd

Jak zmienić dostawcę prądu od a do z

Rachunki za energię elektryczną z roku na rok są coraz większe, dlatego też warto poszukać rozwiązań, dzięki którym będzie można zaoszczędzić nieco gotówki. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się nie tylko wybranie nowej taryfy, ale również zmienienie dotychczasowego dostawcy prądu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które poszukują odpowiedzi na pytanie – jak zmienić dostawcę prądu.

Samodzielna zmiana dostawcy krok po kroku

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że na rynku jest wiele rzetelnych firm energetycznych, które mają wiele ciekawych ofert. Kluczem do sukcesu jest właśnie wybranie najkorzystniejszej oferty. Aby tego dokonać warto skorzystać z pomocy internetowych kalkulatorów i porównywarek online. Jest to w chwili obecnej najprostszy i najszybszy sposób, aby znaleźć najtańszego dostawę prądu. Kolejnym krokiem jest oczywiście zawarcie umowy z nowym dostawcą. Pamiętać należy o tym, że nowa umowa sprzedaży energii elektrycznej powinna automatycznie nastąpić w chwili wygaśnięcia dotychczas obowiązującej umowy. Tylko w ten sposób można zapewnić ciągłość dostawy energii elektrycznej.

Wypowiedzenie umowy

Jak zmienić dostawcę prądu? Większość umów jest automatycznie przedłużana na kolejne lata, dlatego też pamiętać należy o wypowiedzeniu umowy z dotychczasowym sprzedawcą. W większości przypadkach wystarczy złożenie pisemnego oświadczenia. Jeżeli po raz pierwszy dokonuje się zmiany dostawcy prądu, to niezbędne jest także podpisanie umowy o świadczeniu usług dystrybucyjnych z OSD (Operatorem Systemu Dystrybucyjnego). Przy kolejnej zmianie dostawy nie ma potrzeby zawierania kolejnej umowy.

O czym należy pamiętać?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale każda osoba zmieniająca dostawcę prądu ma obowiązek poinformowania o tym zdarzeniu Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Aby tego dokonać niezbędne jest wypełnienie specjalnego formularza, który dostępny jest na stronie OSD. Przy niektórych sytuacjach zmiana dostawcy prądu wiąże się także z koniecznością dostosowania licznika. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że w takiej sytuacji odbiorcy prądu nie są obarczeni żadnymi dodatkowymi kosztami wymiany układu pomiarowo-rozliczeniowego.