Projekty domów

Garaż zespolony z domem – czy to ma sens?

Wybór projektu domu nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli trzeba liczyć się z ograniczonym budżetem czy powierzchnią działki. Dla jednych najlepszym wyborem będzie dom piętrowy, dla drugich z poddaszem użytkowym a dla innych dom parterowy z garażem. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jak to będzie w przypadku ostatniego wariantu?

Jakie zalety i wady mają domy parterowe z garażem do 120m2?

Zdecydowana większość projektów domów uwzględnia garaż, coraz częściej nawet dwustanowiskowy, co z pewnością ma wiele zalet. Tym bardziej, jeśli użytkowane są dwa auta lub zaplanowany jest zakup dodatkowego. Garaż może być wkomponowany w bryłę budynku lub wolnostojący. W przypadku tego pierwszego jego kształt i wymiary są tak dobrane, aby nie miało to negatywnego wpływu na konstrukcję i wygląd bryły budynku. Do głównych zalet domu parterowego z garażem (https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-parterowych-z-garazem-jednostanowiskowym,lista/) zaliczyć można:

• Oszczędność miejsca na działce;
• Wygodę podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych – nie trzeba wychodzić z samochodu, ale wjechać z zakupami prosto do garażu;
• Nie trzeba dźwigać ciężkich zakupów, gdyż droga z garażu do części mieszalnej jest bardzo krótka;
• Możliwość zaplanowania przestrzeni garażowej z pozostałymi pomieszczeniami gospodarczymi;
• Niższe koszty budowy ze względu na jedną wspólną ścianę domu i garażu;
• Możliwość zagospodarowania przestrzeni znajdującej się nad garażem.

Garaż zespolony z domem ma wiele zalet, ale nie jest wolny od wad, które trzeba mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji. Minusem tego rozwiązania będzie zapach spalin i smarów przenikających do wnętrza domu, jeśli nie oddzieli się odpowiednio strefy garażowej od mieszkalnej. Konieczne staje się też odwodnienie posadzki garażowej. Zwiększą się również ryzyko włamania, gdyż potencjalni włamywacze zaczynają od garażu oraz wybuchu pożaru, jeśli nie będzie on odpowiednio wentylowany. Przy wzniesionym już budynku nie ma możliwości rozbudowy garażu.