Projekt domu parterowego a wybór odpowiednich okien

projekt domu parterowegoCzęść osób decyduje się się na wybór domu parterowego ze względów ekonomicznych. Budowa takiego domu jest tańsza niż w przypadku większego piętrowego budynku. Koszty postawienia domu będą się różnić jednak w zależności od tego czy zdecydujemy się na budowę piwnicy czy też nie.

Projekt domu parterowego

Projekty domów parterowych w zasadzie nie różnią się niczym niż projekty domów dużych. Jedynie stopień rozbudowania takiego projektu jest tu mniejszy. Pomijamy takie elementy jak na przykład schody. W zależności czy zdecydujemy się na budynek podpiwniczony czy też nie, nasz projekt będzie bardziej lub mniej rozbudowany. Zasady rządzące rozmieszczeniem pomieszczeń, wyborem drzwi i okien pozostają niezmienne.

Koszty utrzymania domów parterowych są znacznie niższe niż domów większych, możemy je jednak zmniejszyć jeszcze bardziej jeżeli dostosujemy nasz budynek do zasad budownictwa energooszczędnego. W zasadzie obecnie obowiązujące przepisy Prawa Budowlanego i tak wymuszają na osobach budujących domy zastosowanie określonych rozwiązań. Jest to korzystne dla właścicieli domów i pozwala na znaczne oszczędności związane z eksploatacją budynku.

Projekt domu parterowego a budownictwo energooszczędne

Budując energooszczędny dom parterowy musimy zwrócić szczególną uwagę na drzwi i okna. Drzwi powinny zapewniać dobrą izolację, żeby nie doprowadzić do utraty ciepła przez budynek. Okna są bardziej skomplikowaną kwestią, ponieważ oprócz właściwości izolacyjnych, które muszą posiadać, wpływ na zarządzanie energią w domu ma również ich rozmieszczenie i powierzchnia. Przepisy Prawa Budowlanego wymagają, żeby projekt domu parterowego jak i wszystkich innych typów domów posiadał okna, których powierzchnia będzie stanowiła minimum jedną ósmą powierzchni podłogi w pomieszczeniach, gdzie najczęściej przebywają ludzie. W pomieszczeniach gospodarczych okna mogą być mniejsze i stanowić minimum jedną dwunastą powierzchni podłogi pomieszczenia, w którym się znajdują. Również rozmieszczenie okien ma znaczenie.