Wymiana okien w starych domach

Wprowadzając się do starego domu nadającego się do remontu, zwróćmy na początku uwagę na to w jakim stanie jest jego dach oraz okna. To właśnie te elementy najczęściej szwankują w wiekowych domach.

Izolacyjność okien

Przez okna starej daty – z lufcikami i podwójnymi szybami niestety wydostaje się na zewnątrz zbyt dużo ciepła. Nie są to także okna chroniące przed hałasami z zewnątrz, co ma szczególne znaczenie w przypadku domów usytuowanych blisko ruchliwych ulic. Dobrze jest zastąpić je wówczas oknami nowej generacji o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Okna takie będą grubsze niż tradycyjne okna plastikowe, ale zwiększona grubość zwykle nie jest problemem, natomiast zwiększony hałas już tak.

Dobór odpowiednich futryn

Jeśli chcemy wymienić okna w starym domu, podejdźmy do sprawy całościowo. Konieczne najprawdopodobniej będzie wyrzucenie nie tylko starych okien, ale także całych futryn i obić wokół okien, a także niekiedy parapetów. Nowe okna mogą być drewniane z plastikową wkładką lub w całości mogą być to okna pcv. Okna pcv pasują do starych domów, zwłaszcza jeśli ich ramy są stylizowane na drewniane.

Ramy okienne

Czasami konieczne jest dołożone dodatkowej izolacji termicznej do ściany przylegającej do starych okien, a także dopasowanie nowej grubości okien do starych ram. Pcv okna dawniej były bardzo grube – dziś wystarczy tylko jedna ich warstwa. Dlatego zostaje mnóstwo miejsca na parapety, jeśli wyrównamy okna do zewnętrznych ścian budynków. Pamiętajmy, aby montować okna na wysokości izolacji cieplnej.