Zalety okien drewnianych

Drewniane okna kojarzone z białymi, łuszczącymi się ramami już dawno odeszły do lamusa. Nowoczesne okna drewniane mają podobne parametry co okna PCV, co więcej są od nich znacznie trwalsze. Chociaż w tym wypadku najważniejsza będzie funkcjonalność i energooszczędność trzeba przyznać, że na tyle innych modeli wyróżnia je estetyka. Są przyjazne dla otoczenia, stanowią doskonały element aranżacyjny, co więcej świetnie współgrają z więźbą dachową. Ponieważ drewno to materiał naturalny, nie emituje szkodliwych substancji, nie uczula, co więcej polepsza mikroklimat w mieszkaniu. Ekologiczność drewnianych okien budzi jednak pewne wątpliwości. Problem dotyczy środków chemicznych wykorzystywanych do impregnacji ram okiennych – niestety bez takiego zabezpieczenia okna mogą ulegać deformacjom i wypaczeniom oraz proces ich produkcji, który wiąże się z wycinaniem lasów.

Dużą zaletą okien drewnianych jest możliwość naprawienia drobnych uszkodzeń – wystarczy zetrzeć starą warstwę lakieru i położyć świeżą, poza tym mogą mieć dowolne kształty.  Dużą niedogodnością może okazać się natomiast konieczność regularnej konserwacji ram okiennych. W zależności od stopnia zużycia materiału taki zabieg należy przeprowadzać raz na kilka lat. Chociaż drewniane ramy wydają się mało bezpieczne pod względem odporności na ogień, dzięki zastosowaniu specjalnych impregnatów antyogniowych zyskały podobne właściwości, jakimi charakteryzują się okna PCV.

W porównaniu do okien  PCV, których żywotność wynosi około 40 lat, okna drewniane mogą posłużyć nam nawet 80 lat, oczywiście pod warunkiem, że będziemy o nie dbać i regularnie je konserwować.