Lakierowanie powierzchni drewnianych

Drewniane meble należą do sprzętów stylowych i eleganckich. Drewno to naturalny i ekologiczny surowiec, bardzo łatwy w obróbce, zachowuje nadany kształt i co najważniejsze – jest bardzo trwałe.

Cechy lakierów do drewna

Drewno nadaje się także do produkcji podłóg, boazerii, zabawek dla dzieci a także ogrodzeń i  jachtów. Jednak by zachowało swoją urodę przez długie lata należy je zabezpieczyć odpowiednim lakierem, który nie zasłoni rysunku słojów, ale pogłębi kolor i wypełni wszystkie szczeliny. Lakiery do drewna są najlepszymi środkami pielęgnującymi i konserwującymi. Naniesione na powierzchnię, tworzą gładką i jednolitą powłokę, która chroni przed zniszczeniem, rozwojem grzybów i pleśni. Przed położeniem warstw lakieru, warto zastosować podkład, a następnie za pomocą wałka lub pędzla nanieść na suchą powierzchnię kilka warstw lakieru, odpowiedniego do danego gatunku drewna. Jest to bardzo ważne, ponieważ w zależności od gatunku, kolor polakierowanego przedmiotu stanie się ciemniejszy, co może spowodować niezamierzony efekt.

Bezpieczne lakiery do powierzchni drewnianych

Przedmioty pozostające wewnątrz pomieszczeń należy malować lakierami bezzapachowymi, rozcieńczanymi wodą. Dotyczy to również drewnianych zabawek, mebli dziecięcych oraz podłóg i boazerii w przedszkolach, żłobkach czy szkołach. Po naniesieniu ostatniej warstwy lakieru należy pomieszczenie lub przedmioty odstawić do całkowitego wyschnięcia, a dopiero po tym okresie można je używać.

Lakierując zabawki i meble dziecięce, należy zastosować tylko i wyłącznie lakiery do drewna, oznaczone specjalnymi certyfikatami „Bezpieczeństwo zabawek”. Te lakiery są bezzapachowe, nie wydzielają szkodliwych substancji oraz nie powodują uczuleń.

Zabezpieczenie konstrukcji drewnianej – impregnacja

Ochroną drewnianej konstrukcji dachu, mebli ogrodowych, drewnianych tarasów czy schodów zewnętrznych jest impregnacja.

W jakim celu stosuje się impregnację drewna

Impregnacja drewna jest bardzo potrzebna i zwyczajowo stosowana podczas wznoszenia drewnianych konstrukcji. Ponieważ polskie budownictwo opiera się na stosowaniu dość miękkiego drewna jak sosnę, świerk czy topolę, każdy element drewniany wykonany z tych gatunków trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Ochrona ta ma na celu zwiększenie trwałości belek, poprawę wyglądu samego drewna, uodpornienie na chłonięcie wilgoci, zakażenia grzybami czy pleśnią oraz zabezpieczenie przed owadami, żywiącymi się drewnem. Impregnaty do drewna, do pewnego stopnia uodporniają na kontakt z ogniem.

Metody nanoszenia impregnatów

Do ochrony elementów drewnianych zalecane są impregnaty techniczne i ochronno-dekoracyjne, a do celów pielęgnacyjnych drewna nadadzą się preparaty konserwujące.

Impregnaty należy nakładać na oczyszczone i suche powierzchnie, temperatura powietrza przy nakładaniu powinna mieścić się w zakresie 5-25 stopni Celsjusza. Jeżeli element drewniany był wcześniej pokryty farbą czy lakierem, to należy usunąć pozostałości do surowego drewna i odtłuścić. Preparat można nanosić pędzlem, pistoletem natryskowym lub zanurzyć cały element w impregnacie, lecz w tym celu trzeba zgromadzić odpowiednią ilość płynu. Grubość nakładanej warstwy musi być optymalna, ponieważ przy zbyt dużej ilości preparatu, powłoka stanie się krucha i łamliwa, a przy zbyt małej – nie zabezpieczy drewna w stopniu zadowalającym.

Impregnaty mają postać płynu gotowego do użycia, lub występują jako koncentrat, który należy rozcieńczyć za pomocą wody, benzyny lub rozpuszczalnika.